Projekt nr 11

UCHWAŁA Nr     /2012
XXXI Okręgowego Zjazdu Lekarzy Delegatów
Lubelskiej Izby Lekarskiej
z dnia 17 marca 2012 r.

w sprawie rekomendacji dla świadczeniodawców

 

§1.

W związku z tym, że kary umowne nakładane na świadczeniodawców przez NFZ m. innymi za błędy przy wypisywaniu recept refundowanych, mają niewłaściwe podstawy prawne, Okręgowy Zjazd Lekarzy Delegatów Lubelskiej Izby Lekarskiej rekomenduje wszystkim świadczeniodawcom, którzy mają podpisaneumowy z NFZ na udzielanie świadczeń zdrowotnych, aby wystąpili do Funduszu z pisemnym wnioskiem o zmianę warunków umowy, polegającą na wykreśleniu z niej zapisów dotyczących tych kar. Podstawą prawną dla wystąpienia z takim wnioskiem jest przepis §43 ust. 1 załącznika dorozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w/w załącznika.

§2.

1. Zjazd rekomenduje aby składanie takich wniosków odbyło się jednoczasowo w terminie ogłoszonym przez Prezesa ORL w Lublinie  skoordynowanym z podobnymi działaniami podejmowanymi przez świadczeniodawców w całej Polsce, jednak nie później niż 30 kwietnia 2012r ..

2. Termin złożenia wniosku zostanie podany w specjalnym komunikacie Prezesa ORL w Lublinie .

§3.

1. Zjazd rekomenduje aby treść w/w wniosków była jednakowa i zgodna z wzorem opracowanym przez Prezesa ORL w Lublinie w porozumieniu z innymi organizacjami reprezentującymi świadczeniodawców.

2. Elementem wniosku o zmianę warunków umowy powinno być upoważnienie udzielone przez świadczeniodawcę wybranej organizacji do wynegocjowania z NFZ nowych warunków umowy w uchylonym zakresie - w oparciu o właściwe podstawy prawne.

3. Treść wzoru wniosku zostanie podana w specjalnym komunikacie Prezesa ORL w Lublinie.

Uzasadnienie

Zapisy o karach umownych, jakie znajdują się w umowach o udzielanie świadczeń zdrowotnych, podpisywanych przez NFZ ze świadczeniodawcami i dotyczą m. innymi kar za "błędy" przy wypisywaniu recept, są tam umieszczone na podstawie przepisów zawartych w § 29 - 31 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.Przepisy te są niezgodne z art .. 92 ust.1 Konstytucji RP, bo ich treść przekracza ustawowe upoważnienie, na podstawie którego w/w rozporządzenie ministra zdrowia zostało wydane. Prezes NRL, zobowiązany do tego przez ostatni Krajowy Zjazd Lekarzy, złożył niedawno odpowiedni wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.Skoro podstawa prawna "kar umownych" jest wadliwa, to i same kary są niełegalne. Zatem uzasadniony jest wniosek świadczeniodawców o uchylenie zapisów o "karach umownych" z umów, podpisywanych z NFZ. Zgodnie z § 43 ust.L załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej: "Każda ze stron umowy może w uzasadnionych przypadkach wnioskować na piśmie o zmianęwarunków umowy". Zgodnie z § 43 ust.2 w/w załącznika - w przypadku złożenia takiego wniosku-"strony nie później niż w terminie 30 dni od dnia złażenia wniosku podejmują czynności zmierzajqce do ustalenia nowych warunków umowy, chyba że strona umowy, do której skierowano wniosek, niewyrazi zgody na zmianę warunków umowy i uzasadni swoje stanowisko na piśmie" . Wykreślenie wadliwych przepisów o karach umownych dla świadczeniodawców jest tym bardziej konieczna, że podobne kary nakładane za "błędy przy wypisywaniu recept refundowanych" - wodniesieniu do ogółu lekarzy zostały uchylone przez Sejm w wyniku niedawnej nowelizacji ustawy o refundacji leków, która nastąpiła po pamiętnej akcji pieczątkowej lekarzy.

                Sekretarz Zjazdu                                                            Przewodniczący Zjazdu