w sprawie zmiany Regulaminu Komisji Kształcenia Medycznego Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie
Na podstawie art. 25 pkt 10 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (j.t. Dz. U. z 2015r. nr 651 ze zm.) Okręgowa Rada Lekarska w Lublinie postanowiła co następuje:
§ 1
W Regulaminie Komisji Kształcenia Medycznego Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie stanowiącego załącznik do uchwały Nr 23/2014/7/R z dnia 5 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia regulaminu Komisji Kształcenia Medycznego Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie zmienia się:
Przepis § 2 ust. 6 lit.b) poprzez nadanie mu nowego brzmienia j.n.: "dofinansowania udziału w konferencjach oraz zjazdach regionalnych i krajowych organizowanych przez towarzystwa naukowe w formie zwrotu poniesionych kosztów do kwoty 300 zł brutto w roku kalendarzowym na podstawie złożonego wniosku".
§ 2
Jednolity tekst regulaminu z uwzględnieniem wprowadzonych zmian, stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3
Pozostałe postanowienia uchwały Nr 23/2014/7/R z dnia 5 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia regulaminu Komisji Kształcenia Medycznego Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie pozostają bez zmian.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Monika Bojarska Łoś |
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Janusz Spustek
|
Załącznik do uchwały Nr 70/2015/7/R ORL w Lublinie z dnia 9 października 2015r.
Regulamin Komisji Kształcenia Medycznego Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie
§ 1
-
Komisja Kształcenia Medycznego zwana dalej „Komisją” wybierana jest na okres kadencji.
-
Kadencja Komisji trwa do ukonstytuowania się Komisji nowej kadencji.
Członków Komisji powołuje Okręgowa Rada Lekarska na wniosek Przewodniczącego Komisji.
-
Członkiem Komisji może być lekarz, lekarz dentysta członek Lubelskiej Izby Lekarskiej, który potwierdzi chęć pracy w Komisji.
§ 2
Zadania Komisji Kształcenia Medycznego
-
Współpraca z Naczelną Radą Lekarską i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie w zakresie kształtowania i opiniowania zasad kształcenia lekarzy.
-
Sporządzanie i uaktualnianie wykazów lekarzy specjalistów z co najmniej 7 – letnim stażem od uzyskania specjalizacji o wysokim autorytecie zawodowym i moralnym, do udziału w komisjach egzaminacyjnych do specjalizacji oraz do egzaminów testowych i rozmów kwalifikacyjnych jako przedstawicieli Lubelskiej Izby Lekarskiej.
Zgłaszanie wniosków i przygotowanie projektów uchwał w sprawie desygnowania przedstawicieli do komisji egzaminacyjnych.
-
Realizacja zadań wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty dotyczących:
- prowadzenia czynności administracyjnych związanych ze stażem podyplomowym lekarzy,
- organizacji wykładów dla lekarzy stażystów z zakresu bioetyki, prawa medycznego i orzecznictwa lekarskiego.
-
Realizacja zadań wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełniania obowiązków doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów – rejestracja punktów edukacyjnych.
-
Rejestracja podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów.
-
Opiniowanie i kwalifikacje wniosków w sprawie:
a) dofinansowywania kształcenia lekarzy w formie przyznawania pożyczek zwrotnych dla lekarzy:
- specjalizujących się
- uczestniczących w zjazdach naukowych
- biorących udział w szkoleniach związanych z nauką nowych procedur diagnostycznych i leczniczych oraz innych dotyczących wykonywania zawodu lekarza,
b) dofinansowania udziału w konferencjach oraz zjazdach regionalnych i krajowych organizowanych przez towarzystwa naukowe w formie zwrotu poniesionych kosztów do kwoty 300 zł. brutto w roku kalendarzowym na podstawie złożonego wniosku.
-
Określenie warunków przywracania prawa wykonywania zawodu po jego utracie na skutek ponad 5 – letniej przerwy w pracy zawodowej oraz kierowanie lekarzy na staże adaptacyjne we współpracy z Komisją ds. Prawa Wykonywania Zawodu.
-
Organizowanie kursów i szkoleń z różnych dziedzin medycyny dla lekarzy w szczególności z zakresu etyki lekarskiej, elementów prawa medycznego i językowych.
-
Kontynuowanie świadczenia pomocy lekarzom polskiego pochodzenia zwłaszcza ze wschodu poprzez wnioskowanie o udzielanie im zapomóg bezzwrotnych oraz pożyczek szkoleniowych.
§ 3
Zasady i sposób działania Komisji
-
Obowiązkiem członka Komisji jest uczestniczenie w jej pracach, a w szczególności obecność na jej posiedzeniach. Nieobecność na posiedzeniu wymaga usprawiedliwienia.
-
W przypadku trzech kolejnych nieusprawiedliwionych nieobecności na posiedzeniu Komisji, decyzję w sprawie członkostwa osoby nieobecnej podejmuje Przewodnicząca Komisji.
-
Na miejsce członka, który utracił członkostwo w Komisji, Okręgowa Rada Lekarska może na wniosek Przewodniczącego powołać nowego członka Komisji.
-
Członek Komisji ma prawo do udziału w pracach Komisji z głosem stanowiącym.
-
Zebrania Komisji odbywają się w terminach wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji.
-
Komisja może powołać zespół do spraw opracowania problemu.
-
Posiedzenia Komisji będą odbywały się w trybie roboczym (konieczna obecność min.3 osób) celem rozpatrywania spraw bieżących.
-
Jeden raz w miesiącu będą odbywały się zebrania Komisji z udziałem członków ze wszystkich delegatur.
-
W uzasadnionych przypadkach członkowie Komisji mogą kontaktować się między sobą za pomocą poczty elektronicznej oraz telefonów.
-
Komisja podejmuje decyzje większością głosów.
-
W sprawach bieżących decyzje podejmuje Przewodniczący Komisji.
-
Do występowania w imieniu Komisji upoważniony jest Przewodniczący Komisji lub wyznaczony przez niego zastępca.
-
W razie nieobecności Przewodniczącego Komisji jego funkcję pełni wyznaczony przez niego zastępca.
-
Przewodniczący Komisji składa Okręgowej Radzie Lekarskiej sprawozdanie roczne z działalności Komisji oraz sprawozdanie za okres całej kadencji.
-
Obsługę administracyjną Komisji zapewnia biuro Lubelskiej Izby Lekarskiej.
-
Komisja współpracuje z innymi komisjami problemowymi.
|