UCHWAŁA Nr 806/2009/5/R
Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie
z dnia 5 sierpnia 2009 r.

- w sprawie finansowania świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia
                                                 w województwie lubelskim


Okręgowa Rada Lekarska Lubelskiej Izby Lekarskiej w Lublinie wyraża głębokie zaniepokojenie stanowiskiem Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie finansowania świadczeń medycznych udzielanych przez zakłady opieki zdrowotnej Województwa Lubelskiego.

W większości województw z wyjątkiem lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał rozliczenia świadczeń ponadplanowych tzw. nadwykonań udzielonych w roku 2008 i I połowie roku 2009.

Niedobór środków w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ, uniemożliwiający takie rozliczenie, jest skutkiem przyjętego w sierpniu 2007 roku rozporządzenia Ministra Zdrowia, dokonującego rażąco niesprawiedliwego podziału środków NFZ pomiędzy oddziały wojewódzkie. Przyjęty wówczas algorytm, wprowadził korektę podziału środków NFZ, ustalonego w oparciu o liczbę ubezpieczonych, o przeciętny miesięczny dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego przypadającego na 1 osobę w danym województwie (wg GUS). Była to bezprecedensowa metoda przydzielenia pieniędzy publicznych na leczenie obywateli RP wg zasady: biedniejszemu należy się mniej. Zakwestionowano w ten sposób podstawową zasadę solidaryzmu społecznego w tak ważnym obszarze polityki państwa.

Pani Minister Zdrowia Ewa Kopacz, podczas swojej wizyty w Lublinie, potwierdziła brak akceptacji obecnej koalicji rządzącej dla niesprawiedliwego podziału środków i podjęcie prac, celem przywrócenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej gwarantowanych ze środków publicznych mieszkańcom w każdym województwie niezależnie od stopnia ich zamożności.

Wobec zaistniałych faktów trudno zrozumieć, dlaczego NFZ kwestionuje zasadność zapłaty za wszystkie świadczenia, które zostały udzielone pacjentom – mieszkańcom Lubelszczyzny w roku 2008 i I półroczu 2009. Jeżeli zgodzono się z tym, że w roku 2007 popełniono poważny błąd, bezwzględnie uderzający w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Lubelszczyzny, to nie ma żadnego powodu, aby uznać, że rozwiązanie tego problemu powinno nastąpić dopiero po 2010 roku.

Brak zapłaty przez NFZ za świadczenia ponadplanowe doprowadził do pogłębienia i tak bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej wielu Szpitali Wojewódzkich, Klinicznych, Powiatowych i innych zakładów opieki zdrowotnej Województwa Lubelskiego. Dodatkowy niepokój został wywołany propozycjami renegocjacyjnymi Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na II półrocze 2009 roku, które również nie uwzględniają wykonania świadczeń medycznych przez zakłady opieki zdrowotnej Lubelszczyzny. Największą jednak obawą jest fakt propozycji planu finansowego NFZ na rok 2010, który podtrzymuje wadliwy, krzywdzący Lubelszczyznę algorytm.

Sytuacja ta prowadzi do realnego zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lubelszczyzny, poprzez próbę ograniczenia przez NFZ dostępności do świadczeń medycznych.

Nie sposób zaakceptować sytuacji, w której istnieje rezerwa finansowa w NFZ z 2008 roku, w I kwartale 2009 nastąpił 8% wzrost przychodów NFZ z tytułu składek zdrowotnych, a wyłącznie w 3 województwach mają być zastosowane inne zasady rozliczeń niż w całej Polsce. W czasie, gdy Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ boryka się z poważnymi problemami finansowymi, inne oddziały, np. Mazowiecki, gromadzą środki na lokatach bankowych.

Przyjęte rozwiązania prawne nadal obowiązują w NFZ, wobec czego, Okręgowa Rada Lekarska w Lublinie zwraca się do Pana Premiera, Minister Zdrowia, Ministra Finansów oraz Prezesa NFZ z apelem o podjęcie działań, celem uregulowania przez NFZ kwot wynikających z realizacji świadczeń ponadplanowych za rok poprzedni i pierwsze półrocze roku obecnego, jak również wnosi o podjęcie działań celem zmiany planu finansowego NFZ na rok 2010.



Otrzymują:

Pan Donald Tusk, Premier Rządu RP

Pani Ewa Kopacz, Minister Zdrowia

Pan Jacek Rostowski, Minister Finansów

Pan Jacek Paszkiewicz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie


Do wiadomości:

Pan Konstanty Radziwiłł, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Pan Tomasz Pękalski, Dyrektor LOW NFZ w Lublinie






Sekretarz
Okręgowej Rady Lekarskiej
lek. Maria Dura
Przewodniczący
Okręgowej Rady Lekarskiej
lek. Andrzej Ciołko