Polska Misja Medyczna z pomocą dla NepaluZa zebrane środki PMM planuje kolejny transport materiałów opatrunkowych do Nepalu oraz zakup najpotrzebniejszych (w oparciu o zebrane informacje) leków w Indiach i ich dystrybucję na miejscu. Planowany termin akcji to 2-ga połowa czerwca 2015.

W sobotę 2 maja wyleciało z Polski 5 wojskowych samolotów z pomocą humanitarną do Nepalu. Samoloty nadal czekają na lotnisku w Delhi w Indiach na pozwolenie lotu do Katmandu.

Na pokładach znajdują się m.in. dary przekazane przez organizacje pozarządowe, w tym przekazane przez Polską Misję Medyczną (PMM) środki opatrunkowe (bandaże, bandaże elastyczne, rękawiczki ochronne, rękawiczki chirurgiczne, kompresy jałowe) oraz tabletki do uzdatniania wody, które stowarzyszenie kupiło za środki z otrzymanych do tej pory darowizn i skromnych środków własnych.

Oprócz Polskiej Misji Medycznej pomoc przekazali też: Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Polska Akcja Humanitarna, GOPR, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Sytuacja w Nepalu jest tragiczna. Szpitale są przepełnione, brakuje wody, żywności, namiotów (schronienia zwłaszcza w związku ze zbliżającą się porą monsunową). Do części miejscowości położonych poza stolicą pomoc nadal nie dotarła ze względu na zniszczoną infrastrukturę. Nepalczycy masowo opuszczają Katmandu w obawie przed wzrastającym zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym. Ludzie koczują na ulicach, również w pobliżu rozkładających się ciał.

W obliczu tak dużej katastrofy pomoc humanitarna czyli natychmiastowa będzie niezbędna jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy. Następnie zacznie się etap pomocy rozwojowej.

https://polskapomoc.gov.pl/Pomoc,humanitarna,dla,Nepalu,2250.html

http://pmm.org.pl/?aid=119273

Archiwum

Archiwum - tematycznie