Lekarz może już wypisać receptę na rok

2019-09-08 15:18:21


Prawo.pl

Recepty lekarz może wystawiać na dłużej, a pacjent nie musi się już spieszyć z ich realizacją - taką zmianę wprowadza nowelizacja wchodząca w życie w sobotę, 7 września. Nowa regulacja poluzowała też nieco przepis o raportowaniu o pierwszym wolnym terminie udzielania świadczenia.

Jedna recepta możliwa na cały rok

A więc już od soboty lekarz może przepisać na jednej recepcie leki na cały rok. Dotychczas także mógł to robić, ale był ograniczony ilością produktu leczniczego. Co oznaczało, że ilość farmaceutyku na recepcie nie mogła być większa niż jego zapotrzebowanie u pacjenta na trzy miesiące. Co w praktyce oznacza, że medyk musiał wystawić na raz trzy recepty.

Pielęgniarka przypisze leki na pół roku

Nowością jest też fakt, że pielęgniarka będzie mogła wypisywać recepty na 180 dni. Będzie mogła zaordynować także środki antykoncepcyjne, ale w ramach kontynuacji zalecenia lekarskiego.

Koniec z restrykcyjnym raportowaniem

7 września wchodzą też w życie przepisy bardzo istotne dla samego funkcjonowania przychodni i szpitali. Już nie będą musiały do godziny 10. każdego dnia przekazywać do NFZ informacji i pierwszym wolnym terminie udzielania świadczenia. Obowiązek codziennego raportowania pozostaje, ale pracownicy rejestracji nie muszą go realizować przed południem.

Pełna treść artykułu na prawo.pl

Archiwum

Archiwum - tematycznie

Data wytworzenia: 2019-09-08 15:18:21
Odpowiada: -- w trakcie uzupełniania
Data udostępnienia: 2019-09-08 15:18:21
Udostępnił:
Odsłon: 178
Data Autor Charakter