Piękny 25-letni11 października 2019 r. świętowano jubileusz 25-lecia działalności Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Najważniejszym punktem uroczystości było poświęcenie i otwarcie hybrydowej sali operacyjnej, już drugiej działającej w szpitalu. Nowa sala to wspaniały prezent na urodziny placówki. Jest przeznaczona głównie dla neurochirurgów, w poprzedniej wykonywane są m.in. operacje kardiologiczne.

W trakcie uroczystości prezes LIL Leszek Buk wręczył dyrektorowi jubilata Andrzejowi Mielcarkowi Honorowy Dyplom Lubelskiej Izby Lekarskiej.

Szpital Wojewódzki w Zamościu jest placówką wielospecjalistyczną, w której udzielana jest pomoc medyczna pacjentom z całego regionu oraz kraju. Jest jednym z największych i zarazem wiodących ośrodków medycznych w województwie lubelskim. Swoim zakresem działania obejmuje ok. 1 mln mieszkańców.

W szpitalu wykonuje się wysokospecjalistyczne procedury kliniczne. Prężnie rozwijają się oddziały, które są domeną ośrodków uniwersyteckich, m.in.: kardiologia, kardiologia inwazyjna, kardiochirurgia, neurologia, neurochirurgia, onkologia kliniczna, chirurgia onkologiczna i chirurgia naczyniowa. W ciągu roku hospitalizowanych jest tu ponad 34 tys. pacjentów, a dziennie na oddziały szpitalne przyjmowanych jest ok. 80-90 chorych. Rocznie z porad ambulatoryjnych korzysta ponad 200 tys. chorych, co średnio daje ponad 500-600 porad specjalistycznych udzielonych jednego dnia.

Wysoki poziom świadczonych tu usług ma odzwierciedlenie w przyznanych najważniejszych nagrodach oraz wyróżnieniach m.in.: Najlepszy Szpital w Kraju w 2002 r. w rankingu Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej, czy tytuł Najlepszy Szpital w Polsce w 2014 i 2015 r. w rankingu Bezpieczny Szpital pod względem jakości opieki medycznej.

Anna Augustowska (Medicus)