70 lat krwiodawstwa na Lubelszczyźnie17 października Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zorganizowało obchody 70-lecia krwiodawstwa na Lubelszczyźnie.

W ramach obchodów jubileuszu Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP. Były to Brązowe Krzyże Zasługi i Złote Medale za Długoletnią Służbę.

RCKiK wzbogaciło się o kolejny krwiobus – nowoczesny, wyposażony m.in. w agregat prądotwórczy - który pozwala na pracę bez uruchomienia silnika, ma toaletę, nowoczesne fotele i klimatyzację. To poprawi zarówno sam komfort przy oddawaniu krwi, jak i pracę personelu - mówi Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

W naszym regionie jest 36 tys. dawców krwi, z czego 28 tys. zgłasza się systematycznie, rocznie oddając 30 tys. litrów krwi.

W planach RCKiK w Lublinie jest wybudowanie nowej siedziby pozwalającej na usprawnienie i rozszerzenie działalności.

Między 1945 r. a 1950 r, PCK stworzył 14 stacji krwiodawstwa na Lubelszczyźnie. Pierwsza stacja krwiodawstwa w Lublinie została utworzona przez dr Cypriana Chromińskiego i dr Eugeniusza Kornasa. W 1951 r. gdy stacja przeszła pod zarząd Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej jej dyrektorem był dr Tadeusz Węgrzecki.

Archiwum

Archiwum - tematycznie