– Od 15 marca br. po powrocie do Polski każda osoba jest zobowiązana odbyć obowiązkową 14‑dniową kwarantannę. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł – poinformowała w specjalnym komunikacie Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
Podstawową formą kwarantanny jest kwarantanna domowa. Odbywa się ją pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej. W przypadku zgłoszenia przez osoby powracające z zagranicy funkcjonariuszowi Straży Granicznej potrzeby odbycia kwarantanny zbiorowej (jeśli nie ma możliwości odbycia kwarantanny w domu), funkcjonariusz Straży Granicznej kontaktuje się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który w porozumieniu ze starostwem powiatowym wskazuje miejsce przygotowane do odbywania kwarantanny zbiorowej na terenie powiatu.
– Na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej od zaraz. Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach województwa lubelskiego – czytamy w komunikacie z LUW. Urząd konkretnych miejsc kwarantanny zbiorowej nie podaje, by nie generować niezadowolenia lokalnych społeczności.
Zalecenia w przypadku kwarantanny w domu:
Jeśli ktoś mieszka z rodziną, to należy:
Ponadto należy:
W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji, którzy sprawdzają pozostanie w domu podczas kwarantanny.
W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno‑epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, należy skorzystać z teleporady; lekarz może wystawić e‑receptę i e‑zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.
Więcej informacji można uzyskać na www.gov.pl/koronawirus oraz dzwoniąc na infolinię NFZ: 800 190 590.
dm (Medicus)