Informacja o kwarantannie już dostępna w eWUŚ

2020-03-26 08:00:00


NFZ, eWUŚ

Od 25 marca, w systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, udostępniona została informacja o kwarantannie. Dzięki tej zmianie lekarze będą wiedzieć czy pacjent, który zgłosił się na wizytę, nie podlega aktualnie kwarantannie. To zwiększy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych pacjentów.

Zmianę w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zapowiedział Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Aktualizacja została już przetestowana i działa w systemie.

 Przy nazwisku pacjenta pojawia się dopisek KW, oznaczającym kwarantannę, z terminem jej zakończenia. Systematycznie zasilamy bazę danych nowymi rekordami osób podlegających kwarantannie - na tą chwilę mamy już ponad 100 tys. osób uwzględnionych w bazie – podaje szef Funduszu.

 

* Widoczny na zdjęciu numer PESEL jest numerem testowym, służącym do sprawdzania działania systemu eWUŚ

To szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz dane o objęciu kwarantanną, oraz terminie jej zakończenia będą dostępne również w eWUŚ. Nowa funkcjonalność znacznie zwiększa bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów. Zdarzało się bowiem, że pacjenci nie mówili prawdy o swoim stanie zdrowia, narażając na ryzyko zarażenia samych lekarzy, ale także inne osoby oczekujące wraz z nimi na wizytę. Przez takie zachowanie zamykane były całe poradnie, czy oddziały szpitalne.

Informacje o tym, kto znajduje się w kwarantannie i terminie jej zakończenia NFZ na bieżąco pozyskuje z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Źródło NFZ: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/informacja-o-kwarantannie-juz-dostepna-w-ewus,7670.html

Archiwum

Archiwum - tematycznie

Data wytworzenia: 2020-03-26 08:00:00
Odpowiada: -- w trakcie uzupełniania
Data udostępnienia: 2020-03-26 08:00:00
Udostępnił:
Odsłon: 30
Data Autor Charakter